Connect with us

Avrupa

‘Avrupa Sağlık Birliğini inşa etmenin zamanı geldi’

Published

on

Yeni tip koronavirüs pandemisi Avrupa’da hızla yayılmaya devam ederken, AB yetkililerinde bir “sağlık birliği” oluşturulması gerektiği inancı kuvvet kazanmaya başladı.

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, blok içerisinde bir ‘Avrupa Sağlık Birliği’ inşa etmenin zamanının geldiğini söyledi.

Brüksel’deki Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu’nda konuşma yapan ve komisyonun gelecek yılki önceliklerini anlatan von der Leyen, “Daha güçlü bir Avrupa sağlık birliği oluşturmamız gerekiyor.” ifadesini kullandı.

Gelecek yıl İtalya’nın G20 dönem başkanlığında bu ülkede küresel sağlık zirvesi düzenleyeceği bilgisini paylaşan von der Leyen, sağlık kurumlarını güçlendireceklerini söyledi.

Euronews’te yer alan habere göre, Von der Leyen’in duyurusu Avrupa’nın çok uzun yıllardan bu yana karşılaştığı en büyük halk sağlığı kriziyle mücadele sırasında geldi.

Daha güçlü bir Avrupa Sağlık Birliği ne anlama geliyor?

Avrupa Birliği’nin Covid-19’la mücadele için oluşturduğu kısa adı EU4Health olan programı, sağlık alanında faaliyet gösteren kurum ve sivil toplum kuruluşlarına destek sağlıyor.

Üye ülkeler şu ana kadar programa 9,4 milyar euro finansal destek aktardı.

Von der Leyen’in parlamentodaki sözleri, EU4Health programının mali açıdan daha da güçlendirilmesi şeklinde algılandı.

Ayrıca AB Komisyonu Başkanı’nın güçlendirilmiş bir Avrupa İlaç Ajansı (EMA) ile güçlendirilmiş bir Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi’ni (ECDC) kastetmiş olabileceği de belirtiliyor.

Von der Leyen, Avrupa’nın gelecekteki sınır ötesi tehditlerle mücadele kapasitesini artırmak için bir de Avrupa Biyomedikal İleri Araştırma ve Geliştirme Ajansı (BARDA) kurma sözü verdi.

İsveçli Sosyalist Milletvekili Jutte Guteland, yeni kurulması planlanan birimin AB’nin gelecekteki halk sağlığı krizlerine daha iyi yanıt vermesine yardımcı olabileceğini dile getirdi.

Avrupa Sağlık Birliği fikri yeni olmasa da Covid-19 salgını konuyu AB gündeminin en üst sırasına taşıdı.

Ölümcül hastalıklarla mücadele için AB kaynaklarını bir araya getirme düşüncesi, şimdilerde Avrupa Parlamentosu üyeleri tarafından hayli ilgi görüyor.

Hollanda Yeşiller Partisi Milletvekili Kim van Sparrentak, “En önemli şey, sahip olduğumuz bilgi ve verileri paylaşmamız, ulusal düzeyde araştırma merkezlerimizin gerçekten birlikte çalışmasını sağlamamız.” dedi. Ayrıca van Sparrentak, “Böylelikle büyük ilaç firmalarına karşı tavır alıyoruz.” diye konuştu.

Komisyon Başkanı von der Leyen, EU4Health programının güçlendirilmesi için Avrupa Parlamentosu ile işbirliği yapma sözü de verdi.

Zira programın bütçesi gelecek 7 yıl için 9,4 milyardan 1,7 milyar euroya düşüyor. Komisyon Başkanı Avrupa Konseyi programda her ne kadar kesinti yapsa da Avrupa Parlamentosu’nun daha fazla ödenek ayıracağını umduğunu vurguladı.

“Aşı milliyetçiliği hayatları tehlikeye atar”

Covid-19 salgınıyla mücadele eden sağlık çalışanlarına teşekkür eden von der Leyen, konuşmasında aşı meselesine de değindi.

Geliştirilecek aşıların tüm dünyada paylaşılmasının ve uluslararası iş birliğinin önemine işaret eden von der Leyen, “Aşı milliyetçiliği hayatları tehlikeye atar, sadece aşı iş birliği hayat kurtarır.” ifadesini kullandı.

Konuşmasında salgının insan sağlığına etkilerinin yanında ekonomiyi etkilediğini de belirten von der Leyen, bu dönemde ekonomilerin küçüldüğünü, işsizliği engellemek için fonlar oluşturduklarını, böylece kitlesel işten çıkarmaları engellediklerini, bunun Avrupa’nın kendi mali mekanizmalarıyla başarıldığını sözlerine ekledi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Avrupa

İsveç ‘AB ordusu’ planına sıcak bakmıyor

Published

on

By

İsveç Savunma Bakanı Peter Hultqvist, Avrupa Birliği’nin (AB), ABD’ye bağımlı kalmamak için kendi askeri gücünü kurma planına dair, “Bu planı sorunları çözmenin ana yolu olarak görmüyorum.” dedi.

Bakan Hultqvist, devlet radyosu SR’ye yaptığı açıklamada, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in “Stratejik Pusula” planı çerçevesinde “AB’nin ortak askeri güç oluşturması” önerisini değerlendirdi.
Hultqvist, ABD ile askeri işbirliğinin AB’nin belkemiği olduğunu belirterek, “ABD ile işbirliğinin ve transatlantik bağlantının Avrupa’nın geleceği için hala çok önemli olduğuna inanıyorum. AB’nin askeri gücünü oluşturma planını, sorunları çözmenin ana yolu olarak görmüyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

16 Kasım’da görüşülecek

‘Stratejik Pusula’nın, AB’nin askeri anlamda gelecekteki hedeflerini, stratejik planlarını, kendisine yönelik tehditleri içeren bir askeri strateji belgesi olması isteniyor.

AA’nın aktardığı haberde, ‘Stratejik Pusula’nın hazırlanmasında omurgayı oluşturacak belge ise AB’nin “tehdit analizi” raporu olacak. Bu gizli rapor, AB üyesi ülkelerin istihbarat kurumlarının tehdit değerlendirmelerinden oluşuyor. Ancak her AB üyesinin tehdit algısı farklı olduğundan henüz mutabakata varılmış değil.
AB’nin Stratejik Pusula oluşturmak istemesinin başlıca nedenlerinden biri “Avrupa’nın güvenliğinde özerklik” istemesi.
ABD’nin koruma kalkanından çıkmak ve kendi korumasını oluşturmak isteyen AB, bunu “stratejik özerklik” olarak tanımlıyor.

Stratejik Pusula adlı rapordaki öneri 16 Kasım’da Avrupa Konseyi’nde ele alınacak.

Haberin kaynağı için tıklayın.

Continue Reading

Avrupa

DSÖ: Avrupa’da artan vaka sayısı çok endişe verici

Published

on

By

Foto: Jeyaratnam Caniceus, Pixabay

Dünya Sağlık Örgütü, Avrupa’da artan Covid-19 vakalarının çok endişe verici olduğunu vurgulayarak aşılama faaliyetlerinin hızlandırılması çağrısında bulundu.

DSÖ Avrupa Direktörü Dr. Hans Kluge düzenlediği basın toplantısında Avrupa’da salgının durumuna ilişkin bilgi vererek, bölgede vaka sayısının 64 milyona ulaştığını, yaklaşık 1,3 milyon kişinin Covid-19 nedeniyle hayatını kaybettiğini ve 53 ülkeden bildirilen 14 günlük vaka sayılarında endişe verici şekilde yüzde 10’dan fazla artış gözlemlendiğini belirtti.

Kluge bazı ülkelerdeki hastanelerde aşırı yoğunluğun gözlenmeye başladığını belirterek özellikler Balkanlar, Kafkasya ve Orta Asya ülkelerindeki vaka artışlarında sert yükselişler olduğunu kaydetti.

Kluge, ayrıca aralık ayına kadar Avrupa bölgesinde salgın kaynaklı 200 bin ölümün gerçekleşebileceğini belirtti.

Vaka ve ölü sayılarındaki artış üç nedene bağlanıyor. Bunlar; halihazırda 15 ülkede baskın hale gelen Delta varyantı, alınan sağlık önlemlerindeki gevşeme ve yaz mevsimi nedeniyle artan seyahatler olarak gösteriliyor.

Aşılama yavaşladı

Ülkelere salgına karşı çoklu koruma önlemlerini (katmanlarını) sürdürmede kararlı olmaları çağrısında bulunan Kluge, bu önlemler arasında aşılama ve maske takmanın da yer aldığını söyledi.

“Aşılar, toplumları yeniden açmanın ve ekonomileri istikrara kavuşturmanın yoludur.” diyen Kluge, buna rağmen aşı üretimindeki yetersizlik, aşılara erişim ve aşıların kabulü gibi zorluklarla mücadele etmeyi sürdürdüklerini vurguladı.

DSÖ Avrupa bölgesinde son altı haftada aşılama hızının düştüğünü belirterek bunun “yetersiz üretim, yetersiz erişim ve yetersiz kabullenmeden” kaynaklandığını açıkladı.

Bölgedeki orta-alt ve alt gelir grubundaki ülkelerdeki toplumun sadece yüzde 6’sının tam olarak aşılandığı ve her on sağlık görevlisinden sadece birinin tam olarak bir aşı eğitimi aldığı belirtildi.

Kluge aşıyla ilgili tereddütler ve bilimsel verilerin reddi krizi kontrol atına almayı engellediğini vurguladı.

Kluge, “Aşı bir haktır ama aynı zamanda bir sorumluluktur. Bölgemizde aşı alımındaki durgunluk ciddi endişe kaynağıdır.” ifadesini kullandı.

Haberin kaynağı için tıklayın.

Continue Reading

Avrupa

AB’nin ‘güvenli ülkeler’ listesinde Türkiye’nin durumu

Published

on

By

Avrupa Birliği (AB), Covid-19 tedbirleri nedeniyle uygulanan seyahat kısıtlamalarından muaf tutulabilecek ülkeler listesinden aralarında Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) de olduğu altı ülkeyi çıkardı.

AB Konseyi’nden yapılan açıklamaya göre, “zorunlu olmayan seyahatler için uygulanan kısıtlamaların kaldırılmasının tavsiye edildiği ülkeler listesi” güncellendi. Liste dışındaki Türkiye’nin durumunda bir değişiklik yapılmadı.

Tavsiye niteliği taşıyan listeye göre, salgın tedbirleri kapsamında geçen yıl tamamen kapatılan AB dış sınırları Arnavutluk, Ermenistan, Avustralya, Azerbaycan, Bosna Hersek, Brunei, Kanada, Japonya, Ürdün, Yeni Zelanda, Katar, Moldova, Suudi Arabistan, Sırbistan, Singapur, Güney Kore ve Ukrayna’ya kademeli olarak açılabilecek.

Ayrıca AB ülkelerinin vatandaşlarına seyahat izni vermesi halinde Çin’e de sınırlar açık olabilecek.

Son güncelleme ile AB’nin seyahat listesinden ABD, İsrail, Kosova, Lübnan, Karadağ ve Kuzey Makedonya çıkarıldı.

Gerekçe olarak, söz konusu ülkelerde son dönemde hızla artan Covid-19 vakaları gösterildi.

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © İskandinavhaber