Connect with us

Avrupa

‘Avrupa Sağlık Birliğini inşa etmenin zamanı geldi’

Published

on

Yeni tip koronavirüs pandemisi Avrupa’da hızla yayılmaya devam ederken, AB yetkililerinde bir “sağlık birliği” oluşturulması gerektiği inancı kuvvet kazanmaya başladı.

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, blok içerisinde bir ‘Avrupa Sağlık Birliği’ inşa etmenin zamanının geldiğini söyledi.

Brüksel’deki Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu’nda konuşma yapan ve komisyonun gelecek yılki önceliklerini anlatan von der Leyen, “Daha güçlü bir Avrupa sağlık birliği oluşturmamız gerekiyor.” ifadesini kullandı.

Gelecek yıl İtalya’nın G20 dönem başkanlığında bu ülkede küresel sağlık zirvesi düzenleyeceği bilgisini paylaşan von der Leyen, sağlık kurumlarını güçlendireceklerini söyledi.

Euronews’te yer alan habere göre, Von der Leyen’in duyurusu Avrupa’nın çok uzun yıllardan bu yana karşılaştığı en büyük halk sağlığı kriziyle mücadele sırasında geldi.

Daha güçlü bir Avrupa Sağlık Birliği ne anlama geliyor?

Avrupa Birliği’nin Covid-19’la mücadele için oluşturduğu kısa adı EU4Health olan programı, sağlık alanında faaliyet gösteren kurum ve sivil toplum kuruluşlarına destek sağlıyor.

Üye ülkeler şu ana kadar programa 9,4 milyar euro finansal destek aktardı.

Von der Leyen’in parlamentodaki sözleri, EU4Health programının mali açıdan daha da güçlendirilmesi şeklinde algılandı.

Ayrıca AB Komisyonu Başkanı’nın güçlendirilmiş bir Avrupa İlaç Ajansı (EMA) ile güçlendirilmiş bir Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi’ni (ECDC) kastetmiş olabileceği de belirtiliyor.

Von der Leyen, Avrupa’nın gelecekteki sınır ötesi tehditlerle mücadele kapasitesini artırmak için bir de Avrupa Biyomedikal İleri Araştırma ve Geliştirme Ajansı (BARDA) kurma sözü verdi.

İsveçli Sosyalist Milletvekili Jutte Guteland, yeni kurulması planlanan birimin AB’nin gelecekteki halk sağlığı krizlerine daha iyi yanıt vermesine yardımcı olabileceğini dile getirdi.

Avrupa Sağlık Birliği fikri yeni olmasa da Covid-19 salgını konuyu AB gündeminin en üst sırasına taşıdı.

Ölümcül hastalıklarla mücadele için AB kaynaklarını bir araya getirme düşüncesi, şimdilerde Avrupa Parlamentosu üyeleri tarafından hayli ilgi görüyor.

Hollanda Yeşiller Partisi Milletvekili Kim van Sparrentak, “En önemli şey, sahip olduğumuz bilgi ve verileri paylaşmamız, ulusal düzeyde araştırma merkezlerimizin gerçekten birlikte çalışmasını sağlamamız.” dedi. Ayrıca van Sparrentak, “Böylelikle büyük ilaç firmalarına karşı tavır alıyoruz.” diye konuştu.

Komisyon Başkanı von der Leyen, EU4Health programının güçlendirilmesi için Avrupa Parlamentosu ile işbirliği yapma sözü de verdi.

Zira programın bütçesi gelecek 7 yıl için 9,4 milyardan 1,7 milyar euroya düşüyor. Komisyon Başkanı Avrupa Konseyi programda her ne kadar kesinti yapsa da Avrupa Parlamentosu’nun daha fazla ödenek ayıracağını umduğunu vurguladı.

“Aşı milliyetçiliği hayatları tehlikeye atar”

Covid-19 salgınıyla mücadele eden sağlık çalışanlarına teşekkür eden von der Leyen, konuşmasında aşı meselesine de değindi.

Geliştirilecek aşıların tüm dünyada paylaşılmasının ve uluslararası iş birliğinin önemine işaret eden von der Leyen, “Aşı milliyetçiliği hayatları tehlikeye atar, sadece aşı iş birliği hayat kurtarır.” ifadesini kullandı.

Konuşmasında salgının insan sağlığına etkilerinin yanında ekonomiyi etkilediğini de belirten von der Leyen, bu dönemde ekonomilerin küçüldüğünü, işsizliği engellemek için fonlar oluşturduklarını, böylece kitlesel işten çıkarmaları engellediklerini, bunun Avrupa’nın kendi mali mekanizmalarıyla başarıldığını sözlerine ekledi.

Avrupa

AB vatandaşlarının dörtte biri ilk doz aşıyı oldu

Published

on

By

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen Avrupa ülkelerinde şimdiye kadar 150 milyon kişinin aşılandığını söyledi. Von der Leyen böylece tüm Avrupalıların dörtte birinin ilk doz aşıyı olduğunu kaydetti.

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen Avrupa ülkelerinde 150 milyon kişinin aşılandığını söyledi.

Twitter hesabı üzerinden bir açıklama yapan Von der Leyen “Aşılama Avrupa Birliği genelinde hız kazanıyor: 150 milyon aşıyı aştık. Tüm Avrupalıların dörtte biri ilk dozu oldu. Temmuz’da Avrupa Birliği’ndeki yetişkinlerin yüzde 70’ini aşılamaya yetecek kadar doza sahip olacağız” ifadelerini kullandı.

Avrupa Birliği’ni oluşturan 27 ülkede yaklaşık 450 milyon insan yaşıyor. Yetişkinlerin yüzde 70’i, AB Komisyonu’nun verilerine göre yaklaşık 266 milyon insan ediyor.

Haberin kaynağı için tıklayın.

Continue Reading

Avrupa

Avrupa Parlamentosu, seyahatlerde kullanılacak ‘AB Covid-19 Sertifikası’nı onayladı

Published

on

By

İllüstrasyon: Gerd Altmann, Pixabay

Avrupa Parlamentosu üyeleri, AB Komisyonu tarafından hazırlanan ülkeler arasında seyahatlerde kullanılacak ‘AB Covid-19 Sertifikası’nı onayladı. Avrupa Komisyonu söz konusu belgenin temmuz ayı öncesinde yürürlüğe girmesini istiyor.

Avrupalı parlamenterler sertifikanın 12 ay için geçerli olmasını, kâğıt veya dijital formatta hazırlanmasını istedi. Belgede, aşı olanların aşı bilgileri ya da yakın zamanda alınmış negatif test sonucu veya daha önce hastalığı geçirip geçirmediklerine dair bilginin bulunması gerektiği kararlaştırıldı.

‘Seyahat belgesi’ için ön koşul olmayacak

AP vekilleri sertifikanın tek başına bir “seyahat belgesi” veya serbest dolaşım hakkı için bir ön koşul olmaması gerektiği vurgulandı.

Aşı olmayanlara karşı ayrımcılığın önlenmesi amacıyla AB ülkelerinin zamanlı ve ücretsiz test imkanı sağlamasını isteyen milletvekilleri, AB’nin aşı sertifikasının, üye ülkelerin kendilerinin hazırlayacağı sertifikalarla uyumlu olması gerektiğini belirtti.

AP milletvekilleri ayrıca AB tarafından onaylanmış aşıları olan kişilere AB ülkelerince verilecek sertifikalarının tüm üye ülkelerde tanınmasını istedi. AB’de şu anda BioNTech-Pfizer, Moderna, AstraZeneca ve Johnson and Johnson tarafından geliştirilen aşılar onay almış durumda.

Dünya Sağlık Örgütü’nün acil kullanım onayı verdiği aşıları olan kişilere AB ülkelerinde verilen sertifikaların da tanınıp tanınmayacağına her ülkenin kendisinin karar vermesi konusunda uzlaşıldı. Ayrıca, sertifika bilgilerinin saklanması ve verilerin korunmasının önemine işaret edildi.

Düzenleme parlamento ile AB Konseyi arasında müzakere edilecek

Avrupa Parlamentosunun müzakere pozisyonunu belirlemesinin ardından AB Komisyonunun hazırladığı taslak yasal düzenleme, parlamento ile AB Konseyi arasında müzakere edilecek. Düzenlemenin yaz başında son halini alması bekleniyor.

AB, aşı sertifikası sistemini, bu yaz turizm sezonunu değerlendirebilmek amacıyla Yunanistan, İspanya ve Portekiz gibi ülkelerin talebiyle oluşturmaya başlamıştı. Bu kapsamda gelecekte başka bir ülkenin aşı sertifikasının tanınması için AB’de onaylı aşıların kullanılmış olması gerekeceği belirtiliyordu. Ancak AB ülkelerinin, hangi aşıların tanınacağına kendilerinin karar verebileceği ifade ediliyor.

Continue Reading

Avrupa

AKPM’den Türkiye’ye, ‘Demokratik standartlara aykırı yasa ve uygulamalara son ver’ çağrısı

Published

on

By

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Türkiye’ye, “demokratik standartlara aykırı yasa ve uygulamalara son vermesi” çağrısında bulundu.

AKPM ilkbahar oturumunda onaylanan “Türkiye’de demokratik kurumların işleyişi” başlıklı karar tasarısını kabul etti.

Ankara’ya çağrısını yineleyen AKPM, Türk hükümetinden, “Demokratik standartlara aykırı yasa ve uygulamalara son vermesini, kuvvetler ayrılığını sağlamak için mevzuatı ve anayasal çerçeveyi revize etmesini, ifade ve basın özgürlüğünü yeniden sağlamasını, terörle mücadele mevzuatının yorumlanmasının sınırlandırılmasını ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarının uygulamasını” istedi.

İstanbul Sözleşmesi

Türkiye’deki demokratik kurumların işleyişine ilişkin acil oturumun sonunda milletvekillerinin, 20 Mart 2021’de cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile kadına yönelik şiddet ve aile içi şiddetle mücadeleyi amaçlayan İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararının “ülke için bir geri adım teşkil ettiği” görüşlerine yer verildi.

Milletvekillerinin, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararının “herhangi bir parlamento tartışması yapılmadan ve yanıltıcı söylemler nedeniyle” alındığından derin üzüntü duyduğu belirtilen açıklamada, “Venedik Komisyonu’nun uzmanlığında, Konsey sözleşmelerinin onaylanması ve feshedilmesi usulleri hakkında karşılaştırmalı bir çalışma hazırlamasını talep ettiler.” denildi.

İsveçli Milletvekili Thomas Hammarberg ile İngiliz Milletvekili John Howell tarafından hazırlanan bir rapora dayanan ve kabul edilen kararda, çoğu muhalefet olmak üzere milletvekillerinin üçte birinin milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılmasını amaçlayan prosedürlerin yanı sıra Halkın Demokrat Partisi’ni (HDP) kapatma girişimini ve üyelerine baskının endişeyle not edildiğinin altı çiziliyor.

‘Milletvekillerinin yargısal tacizine son vermeli’

AKPM’den yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Bu nedenle Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi, Türk makamlarını, milletvekillerinin yargısal tacizine son vermeye, sürekli olarak siyasi çoğulculuğun yanı sıra siyasi görevlerinin uygulanmasını ciddi şekilde engelleyen dokunulmazlıklarının gereksiz yere kaldırılmasını hedefleyen sayısız fezlekeler hazırlamaktan kaçınmaya çağırmaktadır. Ayrıca eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile iş insanı Osman Kavala’nın 2020 Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları, bunların uygulanmasını denetleyen Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin müteakip kararlarının uygulanması ve derhal serbest bırakılmaları çağrısında bulunuyor.”

Türkiye’ye yapılan çağrının son kısmında şu cümleler yer aldı:

“Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’ne göre, Türk makamları, İnsan Hakları Eylem Planını uygulama ve seçimler ve siyasi partilere ilişkin mevzuatı revize ederek ‘somut ve anlamlı adımlar’ atma fırsatını değerlendirmeli ve böylece Avrupa Konseyi üyeliğinden kaynaklanan yükümlülüklerine saygı göstermelidir.”

Haberin kaynağı için tıklayın.

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © İskandinavhaber