Connect with us

Bilim & Teknoloji

Apple ve Google’ın korona takip sistemi kullanımda

Published

on

Teknoloji devleri Apple ve Google iş birliği ile geliştirilen covid-19 izleme sistemi kamusal sağlık kuruluşlarının kullanımına sunuldu. 22 farklı ülkeden kamu sağlığı kurumlarının sistemi test etmek için başvuruda bulundukları açıklandı.

Kamusal sağlık kuruluşları bu fonksiyonu kullanarak kendi takip aplikasyonlarını geliştirebilecek.

Avrupa’da bu teknolojiyi kullanacak ülkeler arasında Almanya, İsviçre, İrlanda, Hollanda, Letonya ve İtalya bulunuyor.

Nasıl çalışıyor?

Euronews’te yer alan habere göre, Apple ile Google’ın üzerinde çalıştığı teknoloji, covid-19 hastalarının izini sürerek söz konusu hastalara yakın mesafede olan kullanıcıları Bluetooth bağlantısını kullanarak bilgilendirecek.

Covid-19 test sonucu pozitif çıkan bir kullanıcı sisteme bu durumu bildiriyor. Bu bilgi ise merkezi veri tabanına gidiyor ve bir tarama yapılıyor. Tarama sonrası test sonucu pozitif olan hasta ile temas haline geçen kişilere bildiri gönderiliyor. Bu kişilerin de kendilerini karantinaya alması gerekiyor.

Teknolojinin kullanıcıların konumunu ve kimliğine ilişkin bilgileri izlemeyeceğini açıklayan Apple ve Google, uyarı sisteminin herhangi bir kullanıcının Covid-19 hastasına yakınlığı durumunda devreye gireceğini bildirdi. Sistemin elde ettiği verilerin de şirkete ait sunucularda değil kullanıcıların telefonlarında şifreleneceği ifade edildi.

Apple ve Google koronavirüs salgınında kullanılacak her türlü uygulamada insanların detaylı konum bilgilerinin deşifre olmasının engelleneceğini vurguladı.

Enfekte olmuş kişilerin kimlerle temas ettiğini anlamak için geliştirilen yeni uygulamaların kişisel verileri ve hakları ihlal etmemesi için gerekli kısıtlamaların olacağı ifade edilmişti.

Bu tür uygulamalar kişisel verileri ifşa etmeden başarılı olduğu takdirde bazı ulaşım kısıtlamaları ve seyahat engellemeleri kalkabilir.

Kötüye kullanılmasına tedbir

Nisan ayı başında Apple ve Google bu tür uygulamalara ilişkin devletlerle işbirliği içerisinde olacaklarını açıklamışlardı. IOS ve Android işletim sistemleri için ayrı ayrı geliştirilecek olan uygulamaların hükümetlere ve sağlık ajanslarına yardımcı olması ve salgının önüne geçilmesi noktasında avantaj sağlaması planlanıyor.

Ne var ki, bu uygulamalar üzerinden hükümetlerin vatandaşları üzerinde yasal olmayan bilgiler toplamasının da önüne geçmek ve salgın sona erdikten sonra uygulamaların kullanılmasını engellemek için çözümler geliştiriliyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilim & Teknoloji

Muhtemel ‘kıyamet senaryosuna’ karşı Norveç’teki modern ‘Nuh’un Gemisi’nde 60 bin bitki tohumu muhafaza ediliyor

Published

on

By

Norveç’in kuzeyindeki Svalbard Takımadaları’nda bulunan ve muhtemel bir kıyamet senaryosuna karşı bitki çeşitliliğini devam ettirmeyi amaçlayan depoya 60 bin yeni tohum gönderildi.

Kuzey Kutbu’na yakın bir noktada olan Spitsbergen Adası’ndaki “Nuhun Gemisi” lakaplı depoda yaklaşık bir milyona yakın farklı meyve, sebze, ağaç ve yabani bitki tohumu bulunuyor.

Toplam 36 farklı bölgeden gelen 60 bin tohuma, küresel ısınma konusunda yaptığı çalışmalarla bilinen İngiltere Kraliyet Ailesi üyesi Prens Charles’ın da katkı sağladığı belirtildi.

Foto: AFP

 

Global Crop Çeşitlilik Vakfı’na bağlı deponun müdürü Stefan Schmitz iklim değişikliğinin Dünya üzerindeki biyolojik çeşitliliği hızla düşürdüğünü belirterek, “Şu anda bir acil durum söz konusu. Bitki tohumlarını yok olmadan korumamız gerekiyor. Şu anda bu işlemi yapıyor olmamız iklim değişikliği ve gıda üretimi konusundaki çekincelerin ne boyutlara vardığını gösteriyor.” diye konuştu.

Schmitz, insan soyunun devamını garanti altına almak için en az 2-3 milyon arası tohuma ihtiyaç duyulduğunu da sözlerine ekledi.

Foto: AFP

 

Her bir bitki tohumunun sürdürülebilir tarım için önemli olduğuna değinen İskandinav Ülkeleri Genetik Bankası Başkanı Lise Lykke Steffensen ise, “Hızla büyüyen Dünya nüfusunu besleyebilmek ve doğa dostu bir dönüşüm yapmak için bu tohumlar büyük önem arz ediyor” ifadelerini kullandı.

Continue Reading

Bilim & Teknoloji

Google, alınan nefesleri bile sayabilecek bir teknoloji geliştiriyor

Published

on

By

Foto: Daniela Dimitrova, Pixabay

Google’ın kullanıcılarının her attığı adımdan haberi olduğu gibi, artık uykulardan da “haberi” olacak.

Teknoloji devi, yeni cihazına entegre ettiği Soli teknolojisiyle, kullanıcıların uyku düzeninden, uyku esnasındaki hareketlerine, hatta aldığı nefese kadar takip edebilecek. Bu radar teknolojisi sayesinde kullanıcının uyurken ayrı bir cihaz takması gerekmediğinden, Nest Hub’ın uyku sensörü rakiplerine göre daha avantajlı sayılıyor.

Google’ın 15 bin kişi üzerinde 110 bin gece boyunca denediği teknoloji, uyku sorunu çekenler için bir çare kapısı olabilir. Fakat madalyonun bir de diğer yüzü var: “Kişisel hayatın gizliliği.”

Kişisel hayatın gizliliği

Dijital Demokrasi Merkezi Genel Direktörü Jeff Chester’e göre uyku takibi özelliği Google için insanların hareketlerini paraya çevirme yöntemlerinin sadece bir uzantısı.

Şirketin insan davranışlarını ve ilgi alanlarını “izinsiz” takip ederek kişiselleştirilmiş reklam sunduğu daha önce çok kez haberlere konu olmuştu. Dolayısıyla Google’ın uyku sensörü teknolojisinde sınırları ne kadar zorlayacağı kaygıları da beraberinde getirdi.

Amerikalı şirket, özelliğin sadece kullanıcının iznine bağlı olduğu güvencesini verse de daha önce kullanıcıları izinsiz takip ettiği bilindiğinden, bu alandaki hak savunucuları Google’ın teminatına şüpheyle yaklaşıyor. Şirketin gizlilik sözleşmesini sık aralıklarla güncelleyip, ayarları çoğu kullanıcı için anlaşılması zor bir hale getirmesi de şüpheleri arttırıyor.

Haberin kaynağı için tıklayın.

Continue Reading

Bilim & Teknoloji

Mars’taki hava durumunu ölçecek cihaz Finlandiya’dan

Published

on

By

NASA tarafından Mars’a gönderilen rover (keşif aracı) Perseverance’nin ince hassasiyete sahip hava durumu ölçen cihazı Finlandiya’da üretildi.

Mars’ta araştırmaları üstlenen rover’ın nem ve basınç ölçümüyle de ilgili yapacağı keşifleri de Finlandiyalı şirket Vaisala‘nın yüksek hassasiyete sahip cihazı üstlendi.

Yüksek hassatiyete sahip bu ölçüm cihazı Finlandiya’da üretildi

Finlandiya Meteoroloji Kurumu’nun aktif rol aldığı projede Avrupa’nın değişik yerlerinden bilim insanları da görev aldı.

Geçen ay (18 Şubat 2021) Mars’a yumuşak inen rover Perseverance, 473 milyon km’lik yolculuğuna 30 Temmuz 2020’de başlamıştı.

Finlandiya daha önce yine benzer bir cihazı Curiosity uzay aracı için de geliştirerek 2011 yılında Mars’a göndermişti.

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © İskandinavhaber