Connect with us

Sağlık

ABD’de tespit edilen yeni koronavirüs belirtileri

Published

on

Yeni tip koronavirüs (covid-19) bütün dünyayı etkisi altına aldı. Dünya genelinde vaka sayısı 3 milyona, can kaybı da 200 bine dayandı. Dünya nüfusun neredeyse üçte biri evlerinden çıkamaz oldu. Ülkeler pandemiyi durdurmak için çeşitli yöntemler izliyor, bilim insanları aşı bulmaya ve hastalığı bütün yönleriyle “tanımaya” çalışıyor.

Pandeminin yeni yayılma merkezi ABD’de koronavirüsün yeni semptomları keşfedildi. ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri (CDC), yeni tip koronavirüs belirtileri listesine yenilerini ekledi.  Tat veya koku kaybı, kas ağrısı, baş ağrısı, boğaz ağrısı, üşüme ve yorgunluk hissi pandeminin yeni semptomları.

Hastalık Kontrol ve Koruma Merkezleri (CDC) internet sitesinde ‘Koronavirüs belirtileri’ başlığı altında şu ana kadar yüksek ateş, öksürük ve nefes darlığı yer alıyordu.

Acil müdahale gerektiren durumlar

Listeye üşüme, yorgunluk hissi, kas ağrısı, baş ağrısı, boğaz ağrısı ve tat veya koku kaybı da eklendi.

Ayrıca acil tıbbi müdahale gerektiren 4 durum belirtildi. Bunlar, nefes almada zorlanma, göğüs bölgesinde geçmeyen ağrı veya baskı hissi, bilinç karışıklığı ve siyanoz (derinin mavi renk alması).

Avrupa

AB vatandaşlarının dörtte biri ilk doz aşıyı oldu

Published

on

By

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen Avrupa ülkelerinde şimdiye kadar 150 milyon kişinin aşılandığını söyledi. Von der Leyen böylece tüm Avrupalıların dörtte birinin ilk doz aşıyı olduğunu kaydetti.

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen Avrupa ülkelerinde 150 milyon kişinin aşılandığını söyledi.

Twitter hesabı üzerinden bir açıklama yapan Von der Leyen “Aşılama Avrupa Birliği genelinde hız kazanıyor: 150 milyon aşıyı aştık. Tüm Avrupalıların dörtte biri ilk dozu oldu. Temmuz’da Avrupa Birliği’ndeki yetişkinlerin yüzde 70’ini aşılamaya yetecek kadar doza sahip olacağız” ifadelerini kullandı.

Avrupa Birliği’ni oluşturan 27 ülkede yaklaşık 450 milyon insan yaşıyor. Yetişkinlerin yüzde 70’i, AB Komisyonu’nun verilerine göre yaklaşık 266 milyon insan ediyor.

Haberin kaynağı için tıklayın.

Continue Reading

Sağlık

DSÖ: Son 2 haftadaki vaka sayısı, pandeminin ilk 6 ayından daha fazla

Published

on

By

İllüstrasyon: Inactive_account_ID_249, Pixabay

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, dünya genelinde son 2 haftada salgının ilk 6 ayına kıyasla daha fazla Covid-19 vakası tespit edildiğini bildirdi.

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus düzenlediği basın toplantısında, dünya genelinde son 2 haftada salgının ilk 6 ayına kıyasla daha fazla covid-19 vakası tespit edildiğini söyledi.

Hindistan ve Brezilya’daki vakaların geçen hafta tespit edilen covid-19 vakalarının yarısından fazlasını oluşturduğunu kaydeden Ghebreyesus, “Ancak dünyanın her yerinde çok hassas bir durumla karşı karşıya olan birçok başka ülke var” ifadelerini kullandı.

Hindistan’da son 24 saatte 209 bin 468 yeni vaka tespit edilirken, bin 626 kişi virüs nedeniyle hayatını kaybetti. Brezilya’da ise son 24 saatte 28 bin 935 yeni vaka tespit edilirken, bin 210 kişi Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybetti.

Hindistan ve Brezilya’da olanların herhangi bir ülkede de olabileceğini belirten Ghebreyesus, “DSÖ’nün Kovid-19 salgınının başlangıcından beri talep ettiği önlemleri almadıkça Hindistan ve Brezilya’da olanlar başka yerlerde olabilir” dedi.

Ghebreyesus, DSÖ’nün Hindistan’a oksijen, laboratuvar malzemeleri ve mobil hastaneler dahil olmak üzere kritik ekipman ve malzemeleri sağladığını duyurdu.

Haberin kaynağı için tıklayın.

Continue Reading

Norveç

Norveç, AstraZeneca aşılarını İsveç ve İzlanda’ya ‘ödünç’ verecek

Published

on

By

Bazı Avrupa Birliği ülkelerinde kullanımı yasaklanan AstraZeneca aşılarını Norveç, aşılama programından çıkardığıi için aşıları İsveç ve İzlanda’ya ödünç verecek.

Norveç Halk Sağlığı Kurumu tarafından yapılan açıklamaya göre, 216 bin doz AstraZeneca aşısının depolarda bulunduğu belirtildi. Aşıların son kullanma tarihlerinin haziran ve temmuz ayları olduğu ifade edildi.

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © İskandinavhaber