Connect with us

Norveç

2020’de Norveç’te kadın şoförler çok daha az kaza yaptı

Published

on

1947’den beri ilk kez, Norveç’te trafikte bir yılda 100’den az kişi öldü. Ancak 2020’de trafikte hayatını kaybeden erkeklerin oranı% 82’ye çıktı. Trafik kazalarında hayatını kaybedenlerin 95 kişinin 78’i erkek. Erkekler daha çok ölümlü kazalara karışmış oldu.

2020’de Norveç’te 95 kişi trafikte hayatını kaybetti, bir önceki yıla göre 13 daha az can kaybı gerçekleşti.

Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı Knut Arild Hareide, rakamların yolların her zamankinden daha güvenli olduğunu ispatladığını söyledi.

Ulaştırma Bakanı, “Hâlâ mutlu olamayız çünkü sayı sıfır olmadan daha gidecek çok yolumuz var,” dedi.

Yol güvenliği çalışıyor

Trygg Trafikk ayrıca trafikteki ölüm sayısının 100’ün altında olmasından da memnun. Trygg Trafikk Direktörü Jan Johansen oldukça iyimser konuşuyor ve Norveç’in 100 ölümün altına inmeyi başarmış olmasının, hedeflenen trafik güvenliği çabalarının işe yaradığını gösterdiğine inanıyor.

Johansen, “Yine de, trafikte kimsenin ölmemesi veya ciddi şekilde yaralanmaması gerektiği şeklindeki sıfır görüşüne ulaşmak için gidecek çok yolumuz var.” dedi.

‘Yaralı sayısı fazla’

Norveç Kamu Yolları İdaresi, kalkınmanın Norveç yollarındaki kazalara karşı çabaları artırmak için motivasyon sağlaması gerektiğine inanmakta ve birçok kişinin Norveç yollarında ciddi şekilde yaralanmaya devam ettiğine dikkat çekti.

Yol İdaresi müdürü Ingrid Dahl Hovland, “Kendimize iddialı hedefler koyduk. Ancak maalesef, ciddi şekilde yaralananlar için trafik kazalarında olduğu gibi keskin bir düşüş eğrisi görmedik. 2020’de trafik kazalarında 500’den fazla kişi ağır yaralandı. Bu çok ciddiye aldığımız büyük bir sayı.” ifadelerini kullandı.

‘Kadınlar giderek daha güvenli yol kullanıcıları haline geliyor’

Kaza istatistiklerinde en olumsuz şekilde öne çıkan yine erkekler. 2020’de Norveç yollarında ölenlerin 78’i erkek 17’si kadındı. Trafik kazalarında can kayıplarının toplam% 82’si erkekti.

Geçtiğimiz yıl trafik mağdurlarının % 71’i erkekti ve bu da son yılların ortalamasına paralel.

Johansen, “Kadınlar giderek daha güvenli yol kullanıcıları haline geliyor. Ne yazık ki, aynı şey erkekler için söylenemez. Bu, 2020’de önceki yıllara göre daha da netti. Hiç şüphe yok ki, yetişkin erkekler arasında, yollardaki tutum ve davranışlarda belirgin bir değişikliğe hâlen ihtiyaç var,” dedi.

İstatistikler ayrıca hayatını kaybeden sürücü ve yolcu sayısında da net bir düşüş olduğunu gösteriyor.

Johansen, “Direksiyon başında veya yolcu koltuğunda daha az insanın ölmesi iyi. Ancak aynı zamanda, gelişimin o kadar iyi olmadığı başka yol kullanıcı gruplarının da olduğunu unutmamalıyız. Bu nedenle trafik güvenliği çalışmalarıyla bütünsel olarak çalışmak her zamankinden daha önemli,” dedi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Norveç

Norveç, Delta varyantı sebebiyle kısıtlamaların bir kısmını sürdürecek

Published

on

By

Norveç, koronavirüs kısıtlamalarının bir kısmını gevşetirken, Delta varyantıyla ilgili kaygılardan dolayı ekonominin yeniden açılması sürecinin son aşaması ertelendi. Kısıtlamaların en erken ay sonuna kadar devam edeceği belirtildi.

Yürürlükteki tedbirlere göre, bar ve restoranlarda yalnızca masada oturanlara hizmet verilecek, evde düzenlenecek etkinliklere 20’den fazla kişi katılamayacak ve yetişkinlerin hobi olarak yaptığı spor etkinliklerindeki kısıtlamalar devam edecek.

Reuters’ın haberine göre; eğer hükümet ulusal tecrit uygulamasının dördüncü ve son aşamasına geçilmesine izin verseydi kısıtlamaların bugün kaldırılması mümkün olacaktı.

Norveç Başbakanı Erna Solberg, “Delta varyantının halkın aşılanmamış kısmında, tek doz aşı olmuş kişiler ya da savunmasız gruplar arasında dördüncü enfeksiyon dalgasına yol açma riski var” dedi.

Norveç Sağlık Bakanı, Delta’nın bu ay Norveç’teki en baskın Koronavirüs varyantı haline gelebileceğini açıklamıştı.

Norwegian Institute of Public Health’e göre, Norveç’te şu ana kadar nüfusun yaklaşık üçte ikisi koronavirüs aşısının ilk dozunu olurken, yetişkinlerin yüzde 37’si ise tamamen aşılandı.

Continue Reading

İsveç

İsveç, Norveç sınırını yeniden açtı

Published

on

By

Koronavirüs pandemisiyle mücadele kapsamında kapatılan Norveç sınırı yeniden açıldı.

İsveç, özellikle mutasyon geçirmiş koronavirüse karşı sınırları kapalı tutmaya devam ediyordu. Alışveriş için İsveç’e gelen Norveçliler virüsün yayılması için tehlike oluşturuyordu.

Ayrıca Norveçlilerin alışverişe geldiği alışveriş merkezlerinde bazı iş yerleri iflasın eşiğine gelmişti.

Continue Reading

Norveç

Norveç Göçmen Konseyi: Dünyada, ülkesinde yerinden edilenlerin sayısı 55 milyona ulaştı

Published

on

By

Foto: Gerd Altmann, Pixabay

Yerinden Edilenleri İzleme Merkezi (IDMC) tarafından hazırlanan bir rapor, dünyanın dört bir yanında geçen yıl yaşanan çatışmalar, savaşlar ve doğal afetler yüzünden ülke içinde yaklaşık 40,5 milyon kişinin evini terk etmek zorunda kaldığını ortaya koydu.

Norveç Göçmen Konseyi’nin de hazırlanmasına katkı verdiği raporda, şu anda dünyanın dört bir yanında yerinden edildiği için ülke içinde evinden uzakta yaşamak zorunda kalanların sayısının 55 milyona ulaştığı bildirildi.

IDMC Direktörü Alexandra Bilak, AFP’ye yaptığı açıklamada, “Son bir yıl içinde ülke içinde yerinden edilenlerin sayısında eşi benzeri görülmemiş bir artış yaşandı” diyerek durumun ciddiyetini özetledi.

Bilak, Covid-19 salgının bütün dünyayı derinden sarstığı bir dönemde, yerlerinden edilenlerin sayısındaki ciddi artışın ayrı bir endişe kaynadığı olduğunu vurguladı.

Rapor, geçen yıl ülke içinde evlerini terk etmek zorunda kalanların dörtte üçünün olağanüstü hava koşullarına bağlı doğal felaketler yüzünden buna zorlandığını ortaya koydu.

Çatışma ve şiddet yüzünden geçen yıl ülke içinde evlerini terk etmek zorunda kalanların sayısı yaklaşık 10 milyonu buldu.

Yine aynı raporda, yerlerinden edilerek yurt dışına kaçmak zorunda kalanların sayısının 26 milyona ulaştığı bildirildi.

Şiddet ve çatışmalar yüzünden evlerini terk etmek zorunda kalanların önemli bir kısmını Etiyopya, Mozambik, Burkina Faso, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Afganistan ve Suriye vatandaşları oluşturuyor.

Haberin kaynağı için tıklayın.

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © İskandinavhaber