Connect with us

Dünya

2 milyon insanın hayatına mâl olan pandeminin dönüm noktaları

Published

on

İllüstrasyon: FrankundFrei, Pixabay

Koronavirüs pandemisi, dünya genelinde 2 milyondan fazla insanın hayatına mâl oldu, dünya ekonomilerini sarstı, insanların hayat tarzlarını değiştirdi.

11 Mart 2020’de Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ, WHO) tarafından resmen “pandemi” ilan edilen koronavirüs salgınının dönüm noktaları şöyle gerçekleşti:

Koronadan ilk ölüm

Melis Özoğlu’nun Euronews’te yer alan haberine göre, 31 Aralık 2019’da Dünya Sağlık Örgütü, (DSÖ) Çin’in Wuhan kentinde ‘nedeni bilinmeyen’ zatürre vakalarına karşı uyarıldı.

Bir hafta sonra ise yeni tip koronavirüs tespit edildi, Çinli yetkililer de 11 Ocak’ta Wuhan’da Covid-19 kaynaklı ilk ölümü dünyaya duyurdu.

Wuhan dış dünyaya kapandı

23 Ocak’ta Wuhan karantina altına alındı ve dünyayla bağlantısı kesildi. Ülkeler Çin’deki vatandaşlarını geri çekmeye başladı.

Bu sırada Fransa, 15 Şubat’ta Asya dışında teyit edilen ilk ölümü bildirdi.

Pandemi

6 Mart’a kadar dünya çapında 100 binden fazla vaka kaydedildi. Kuzey İtalya hızla virüsün en fazla görüldüğü bölge haline geldi.

11 Mart’ta ise DSÖ, Covid-19’un bir pandemi olduğunu açıkladı. Ardından küresel borsalar çöktü.

Hükümetler, ekonomik destek paketleri açıklamaya başladı.

Avrupa karantinaya girdi

İspanya 14 Mart, Fransa ise 17 Mart’ta karantina kararı aldı.

Almanya ve İngiltere, insanların her türlü sosyal temastan kaçınması gerektiğini söylerken, 27 üye ülkeden oluşan Avrupa Birliği (AB) ise dış sınırlarını kapattı.

Olimpiyatlar ertelendi

24 Mart’ta, Temmuz 2020’de yapılması planlanan Tokyo Yaz Olimpiyatları bir yıllığına ertelendi.

Kararın birgün sonrasında Birleşmiş Milletler (BM) salgının ‘tüm insanlığı tehdit ettiği’ konusunda uyardı.

Dünyanın yarısı eve kapandı

Karantina neredeyse tüm dünyada uygulanmaya başladı.

AFP sayımına göre, 2 Nisan’da 3,9 milyardan fazla insan yani dünya nüfusunun yarısı evlerine kapanmak zorunda kaldı.

İllüstrasyon: FrankundFrei, Pixabay

Aynı günlerde vaka sayısında bir milyon eşiği de aşılmış oldu. Bu sırada İngiltere Başbakanı Boris Johnson virüse yakalandı ve yoğun bakıma alındı.

Ekonomi diz çöktü

ABD’li uçak üreticisi Boeing, 29 Nisan’da 16 bin kişiyi işten çıkardı. Bunu diğer birçok havayolu ve otomabil üreticisi takip etti.

Farklı alanlarda faaliyet gösteren birçok şirket ya iflas etti ya da salgında küçülmeye gittiklerini duyurdu.

Latin Amerika salgının yeni merkezi

7 Haziran’a kadar küresel vefat sayısı 400 bini aştı.

İllüstrasyon: Alexandra_Koch, Pixabay

Brezilya, ABD’den sonra ölü sayısının en fazla olduğu ikinci ülke oldu. Oysa Brezilya Lideri Jair Bolsonaro, kendisine bulaşmadan önce koronavirüse “hafif bir grip” diyordu.

Meksika’da da yaşamını yitirenlerin sayısının artmasıyla Latin Amerika hızla salgının yeni merkezi haline geldi.

Maske ve anti-maskeciler

Vakaların artmasıyla birlikte, bazı Avrupa ülkeleri toplu taşıma araçlarında, okullarda, mağazalarda ve sokakta maske takmayı zorunlu kıldı.

Foto: Anna Shvets, Pexels

Bununla birlikte protestocular da ortaya çıktı. Maske karşıtları, 30 Ağustos’ta Berlin’deki Reichstag binasına saldırmaya çalışırken Londra, Paris ve Roma’da maske karşıtı gösteriler düzenlendi.

Vaka dalgasında artış ve yeni varyantlar

Dünya çapında bir milyon kişinin salgın nedeniyle öldüğü haberi 28 Eylül’de geldi. Ekim ayında birçok ülke yeni tecrit ve sokağa çıkma yasakları uygulamaya başladı.

Pandemi, başkanlık kampanyasında ele alınmasının önemli bir konu olduğu Amerika Birleşik Devletleri’nde de (ABD) hız kazandı.

İngiltere’de ise daha bulaşıcı olduğu belirtilen yeni bir varyantın ortaya çıkması yine eylül ayına denk geldi. Başbakan Johnson da 4 Ocak’ta yeni bir karantina kararı aldı.

Varyant diğer birçok ülkede de görülmeye başladı. DSÖ 7 Ocak’ta, yeni varyantın endişe verici olduğunu belirterek, “pandeminin devrilme noktası” olarak nitelendirdi.

Aşı duyuruldu

9 Kasım’da ABD’li biyoteknoloji devi Pfizer ve Alman ortağı BioNTech, oldukça başarılı bir aşı geliştirdiklerini duyurdu.

Bir hafta sonra ise benzer bir duyuru AstraZeneca-Oxford Üniversitesi ile ABD’li firma Moderna’dan geldi.

Ayrıca İngiltere, aşılama kampanyasına başlayan ilk Batı ülkesi oldu.

İki milyon can kaybı

Salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı dört aydan kısa bir sürede ikiye katlanarak 15 Ocak 2021 Cuma günü iki milyonu geçti.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya

Dünya genelinde koronavirüs kaynaklı can kaybı 4 milyonu geride bıraktı

Published

on

By

Dünya genelinde koronavirüs kaynaklı can kaybı 4 milyon eşiğini de aştı. Bugün itibariyle (12 Temmuz 2021) dünya genelinde vaka sayısı da 188 milyona yaklaştı.

Johns Hopkins Üniversitesi’nin verilerine göre, 3.436.527.239 doz aşı uygulandı.

Dünya genelinde koronavirüse yakalanan takribi 172 milyon insan da sağlığına kavuştu.

ABD, 35 milyona yaklaşan vaka sayısıyla dünya genelinde en çok vaka görülen ülke olmaya devam ediyor. ABD’de 623 bine yakın can kaybı var. 31 milyona yaklaşan enfekte sayısıya Hindistan da ikinci sırada yer alıyor. Hindistan’da can kaybı 600 bini geride bıraktı. Üçüncü sırada da 19 milyonu aşan vaka sayısıyla Brezilya var. Brezilya’da can kaybı 533 bini aştı.

6 milyona yaklaşan vaka sayısıyla Fransa 4. sırada yer alıyor. Fransa’da can kaybı 111 bin. Yine 6 milyona yaklaşan vaka sayısıyla Rusya da 5. sırada yer alıyor. Rusya’da can kaybı 143 bini geçti.

Türkiye de dünya genelinde 6. sırada yer aldı. Türkiye’de enfekte sayısı 5 buçuk milyon civarında. Türkiye’de toplam can kaybı da 50 bini geride bıraktı.

Dünya geneli ilk 15 ülkede durum şöyle:

Continue Reading

Avrupa

Türkiye, Avrupa’da konut ve kira fiyatlarının en fazla arttığı ülke oldu

Published

on

By

Türkiye’de artan enflasyon oranları ve TL’nin son yıllarda değer kaybetmesi ekonominin birçok alanında olduğu gibi konut ve kira fiyatlarını de etkiledi.

Avrupa İstatistik Ofisi’nin (Eurostat) son verilerine göre son bir yılda yüzde 32’lik artışla konut fiyatlarının en fazla arttığı ülke Türkiye. Son bir yıl içerisinde kira artışında da yine Türkiye ilk sırada.

Avrupa Birliği genelinde ise 2021’in birinci döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 6,1’lik artış kaydedildi.

Türkiye’den sonra konut fiyatlarının en fazla arttığı ülkeler yüzde 17 ile Lüksemburg, yüzde 15,3 ile Danimarka ve yüzde 12 ile Litvanya oldu.

Kira fiyatları artışında da Türkiye ilk sırada

Eurostat’ın verilerine göre 2020 ile 2021 arasında Türkiye genelinde kiralar yüzde 9,4 oranında arttı. Konut fiyatlarında olduğu gibi AB ülkeleri arasında en fazla kira fiyat artışının olduğu ülke Türkiye oldu.

Türkiye’yi yüzde 5’lik artış ile Avusturya, yüzde 4,1’lik artış ile de Letonya takip ediyor.

Diğer taraftan da Estonya (-3,1%), Malta (-2,4%) ve Slovenya (-2,2%) gibi ülkelerde son bir yılda kira fiyatları düştü. AB genelinde ise yüzde sadece yüzde 1,2’lik bir artış gözlemlendi.

Türkiye’de kira fiyatları daha çok büyük illerde arttı.

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi’nin sahibinden.com veri havuzunu kullanarak hazırladığı “Konut Piyasası Görünümü 2021” araştırmasına göre yıllık kira artış oranı İstanbul’da yüzde 35,7, Ankara’da yüzde 20,3 ve İzmir’de yüzde 21,8 oldu.

Euronews’te yer alan haberin tamamı için tıklayın.

Continue Reading

Avrupa

Avrupa koronavirüs tedbirlerini yeniden artırıyor

Published

on

By

İllüstrasyon: Inactive_account_ID_249, Pixabay

Koronavirüsün Delta varyantı, Avrupa’nın bazı ülkelerinde hızla yayılmaya devam ediyor. Bir süre önce vaka sayılarının düşmesi ile kaldırılan bazı tedbirler yeniden uygulanmaya başlanıyor.

Avrupa’nın pek çok ülkesinde ve bazı bölgelerinde Delta varyantı nedeniyle koronavirüs önlemleri yeniden sertleştiriliyor. Hollanda’da bu bağlamda diskotek ve gece kulüpleri tekrar kapatılırken, restoranlar geceyarısına kadar açık kalabilecek. Hollanda Başbakanı Mark Rutte, söz konusu önlemlerin 13 Ağustos’a kadar geçerli olacağını açıkladı. Ülkede vaka sayıları son bir hafta içinde yedi kat artmıştı.

İspanya’nın Katalonya bölgesinde de sosyal hayata kısıtlamalar getirildi. Gece kulüpleri kapatılırken, açık alanda 500’den fazla kişinin olduğu herhangi bir etkinliğe katılanlardan tamamen aşılandığına dair bir belge ya da güncel negatif test sonucu istenecek. Katalonya son dönemde İspanya’da koronavirüs vakalarının en hızlı arttığı bölge olmuştu. Ancak şu an vaka sayıları ülkenin tamamında yükseliyor.

Bu sebepten dolayı da Alman hükümeti İspanya’yı pazar gününden itibaren geçerli olmak üzere yeniden “risk bölgesi” listesine dahil etti.

Federal Hükümetin Turizm Sorumlusu Thomas Bareiß, Augsburger Allgemeine gazetesine verdiği röportajda, İspanya’nın riskli bölgeler kategorisine alınması ile ilgili olarak, “Bu, seyahatlerin güvenli bir biçimde yapılmaya devam edilmesi için makul bir karar” dedi. Bareiß ayrıca, bu kararla birlikte uygulamada değişen tek şeyin, Almanya’ya dönüşlerde negatif test sonucu bulundurma şartı olduğunu ifade etti.

Haberin tamamı için tıklayın.

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © İskandinavhaber