Connect with us

Kültür

11. Londra Kürt Filmleri Festivali online başladı: Sinemada Kadınlar

Published

on

İngiltere’nin başkenti Londra’da bu yıl 11’incisi düzenlenecek olan Londra Kürt Film Festivali (LKFF), 15-24 Ağustos tarihleri arasında yapılacak. 10 gün sürecek festivalde, 50 filmin online gösterimi yapılacak.

Londra Kürt Film Festivali Koordinatörü Avesta Kadir, festival ekibi çoğunluğunun kadınlardan oluşmasının gurur verici olduğunu belirterek “Sinemada Kadınlar bu yıl festivalimizin temalarından birisi. Bizler bu tema ile hem kadınların yaşadığı sosyal-eşitsizlik sorununa temas etmeyi hem de kadın yönetmelerin film endüstrisindeki başarısının altını çizmek istedik” dedi.

Sınırların Ötesinde, Mücadele Sürüyor, Sinemada Kadınlar, Ekranda Savaş, Bir Zamanlar Kürdistan’da ve Sinemada Çocuklar temasıyla izleyicileriyle buluşacağını söyleyen Londra Kürt Film Festivali Koordinatörü Avesta Kadir, festivalde 11 kadın yönetmenin de canlı tartışmalara katılarak sinema tecrübelerini paylaşacağını aktardı.

Jinnews’te yer alan habere göre, film gösterimlerinin ardından ödül törenlerinin de online olacağını aktaran Avesta, uluslararası tanınmış jüri üyeleri tarafından 7’inci Yılmaz Güney filmi ile beraber iki jüri özel ödülünün anons edileceğini söyledi. Avesta, LKFF bu yıl ilk defa Onur ödülünü en iyi tematik filme takdim edeceğini sözlerine ekledi. Avesta, LKFF’nin amaçlarından birinin de  yeni genç yönetmen kuşağın film endüstrisinde var olduklarını bu platform üzerinden gösterebilmek olduğunu vurguladı.

‘Pandemiye meydan okundu’

Pandemi etkisinin kendileri için meydan okuma olduğunu belirten Avesta, seçkilerinin mart ayının başında ilan edecekleri gün erteleme kararı aldıklarını ifade etti. Avesta, “Online gösterimlere ciddi bir ilginin olduğunu fark ettik ve biz de bu fırsattan yararlanıp geniş bir izleyici kitlesine ulaşmayı tartıştık. Sonunda programımızı daha local ama global bir izleyici kitlesine uygun bir şekilde yeniden organize ettik. Kürt sinema tarihinde ilk defa bir online festivali global bir gösterim ile filmlerimizi, hikayelerimizi, mücadelemizi, dilimizi ve kültümüzü dünyanın gündemine bu şekli ile ulaştırmış oluyoruz” dedi.

‘Sinemada Kadınlar’ teması da işlenecek

“Sinemada Kadınlar” teması ile hem kadınların yaşadığı sosyal-eşitsizlik sorununa temas etmeyi hem de kadın yönetmelerin film endüstrisindeki başarısına dikkat çekmeyi hedeflediklerini dile getiren Avesta, “Bu yüzden iki günümüzü bu temaya ayırdık. 11 adet film ile hem kadın hikayelerini hem de kadınlar tarafından anlatılan hikayeleri keşfediyoruz. Bu seçkide yaklaşık 11 kadın yönetmen canlı tartışmalara katılarak sinema deneyimlerini bizler ile paylaşma imkanı bulacaklar. Londra Kürt Film Festivali ekibinin çoğunluğunun kadınlardan oluşması da bizim için gurur verici bir durum. Ekibimizin lider kadın ekibi aynı zamanda kendi alanında uzman ve deneyimli arkadaşlardan oluşuyor” diye kaydetti.

‘Geleceğin kadın yönetmenleri’ paneli

Film gösteriminden hemen sonra kendisinin modere edeceği önemli bir kadın paneli gerçekleştireceklerini aktaran Avesta, panele Kürdistan’ın dört parçasından ve diasporadan tanınmış yönetmen, aktris ve yapımcıların katılacağını belirtti. Avesta, “Yönetmen Beri Shalmashi and Soleen Yousef, aktris Halime Iltar ve yönetmen ve Rojava Film Komünü Direktörü Sêvînaz Evdikê, dünden bugüne Kürt Kadınlarının sinemadaki pozisyonlarını canlı bir şekilde tartışma imkanı bulacak. Aynı zamanda kadın yönetmenlerin yaşadığı zorlukları, Kürt sinemasının tabiatını, kadının buradaki rolünü tartışıp, panelistlerimiz ile bununla ilgili alternatif eğitim ve pratik yöntemler konusunda fikir alışverişi yapmaya çalışacağız” ifadelerine yer verdi. Avesta, panelin geleceğin kadın yönetmelerini sinemaya katılmaları için teşvik edici olmasını umut ettiklerini  de belirtti.

‘Ulusal Kürt Film Arşivi projesi geliştirilecek’

Beklentilerinin Kürt sinemasına global düzeyde güç kazandırmak olduğunun altını çizen Avesta, devamında şu ifadelere yer verdi: “Ambargoya ve sansüre maruz kalmış Kürt filmlerini LKFF platformu üzerinden teşvik edip, film yapımcılarının daha fazla film yapmaya teşvik etmek istiyoruz. Kürt ya da değil bu ücretsiz online özel seçkiye çok daha geniş bir izleyici kesimin katılmalarını, Kürt filmlerine aşık olmalarını umut ediyorum. Kürt Filmlerine global anlamda erişim fırsatlarını artırmak istiyoruz. İşte bu yüzden Ulusal Kürt Film Arşiv projemizi geliştirmek istiyoruz. Bundan dolayı kitlesel fonlama (crowfunding) üzerinden bu projemiz için destek kampanyasını bu online sayımızda organize ettik. Bu amaçları gerçekleştirecek yeterli düzeyde destek alabilirsek, kendi hikayelerimizin sahipleri bizler olabileceğiz.”

Londra Kürt Filmleri Festivali’nin bu yıl ilk defa vereceği onur ödülü ise en iyi tematik filme takdim edilecek. Festivalle ilgili detaylı bilgiye lkff.co.uk adresinden ulaşabilirsiniz.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İsveç

İsveç Modern Sanat Müzesi: Söz konusu karikatürler nefret ve küfür dolu, sergilenmesine izin vermeyeceğiz

Published

on

By

İsveç Modern Sanatlar Müzesi, Stockholm

İsveç’in başkenti Stockholm ve Malmö kentinde bulunan Modern Sanat Müzesi, İsveçli karikatürist Lars Vilks’in çizdiği Hz. Muhammed karikatürünün sergilenmesi teklifini geri çevirdi. Müze müdürü Orskou, “yabancı düşmanlığı ve İslamofobinin arttığı bir zamanda karikatürün provokasyondan başka bir etkisinin olmayacağını” ifade etti.

İsveç’in Småland bölgesinde bulunan Markaryd yerleşim birimine yakın otoyolda 3 Ekim’de geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybeden 75 yaşındaki Lars Vilks’in Hz. Muhammed karikatürünün Modern Sanat Müzesi’nde sergilenmesi istendi.

Vilks öldükten sonra basında çıkan haberlerin altına yapılan yorumlardan rahatsız olduklarını dile getiren İsveçli sanat eleştirmenleri Thomas Millroth ve Dennis Dahlqvist, Vilks’in karikatürünün Modern Sanat Müzesi’nin en önemli yerinde sergilenerek ziyaretçilere açılmasını istedi.

Bu isteğe karşı çıkan Modern Sanat Müzesi Müdürü Gitte Orskou, SVT’ye yaptığı açıklamada söz konusu karikatürün nefret dolu ve küfür içerdiğine işaret ederek bunların müzede sergilenmesine izin vermeyeceklerini söyledi.

Haberin kaynağı için tıklayın.

Continue Reading

İsveç

Dünyaca ünlü İsveçli müzik grubu Abba 40 yıl sonra geri döndü

Published

on

By

İsveçli efsanevi müzik grubu Abba, yaklaşık 40 sene sonra yeni bir albümle hayranlarının karşısına çıkacağını açıkladı.

70’li yılların Avrupa ve dünyadaki en ünlü müzik gruplarından olan Abba, 1982 yılında dağılmış, grup elemanları tekrar bir araya gelmeyeceklerini açıklamıştı.

Geçtiğimiz perşembe günü grubun üyelerinden Bjorn Ulvaeus ve Benny Andersson’dan yapılan açıklamada, Abba’nın yeni bir stüdyo albüm projesiyle geri döneceği ve bu çerçevede İngiltere’nin başkenti Londra’da bir konser vereceği belirtildi.

Voyage adlı yeni albüm, 10 parçadan oluşacak ve 5 Kasım 2021’de piyasaya çıkacak.

Grup üyeleri Ulvaeus ve Andersson konuyla ilgili olarak, “Albüm şu anda hazır cepte duruyor. Neredeyse 40 sene geçti. Ancak sanki aradan hiç zaman geçmemiş gibi hissediyoruz. Geri dönmemiz, inanılmaz bir şey. Yaşımızın elverdiği ölçüde, elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalıştık. 40 sene sonra yeni bir albüm yapmaktan daha güzel bir şey olamaz. Hala çok iyi arkadaşız ve yeni şarkılar bestelemeyi seviyoruz.” ifadelerini kullandı.

Haberin tamamı için tıklayın.

Continue Reading

Avrupa

‘Aşı pasaportu’ Avrupa Birliği genelinde yürürlüğe girdi

Published

on

By

İllüstrasyon: Gerd Altmann, Pixabay

Avrupa Birliği’nin (AB) koronavirüs salgınında seyahatleri kolaylaştırmak için hazırladığı “aşı pasaportu” uygulaması bugün itibariyle (1 Temmuz 2021) yürürlüğe girdi.

AB sınırları içindeki seyahatlerde kullanılacak aşı sertifikası uygulaması resmen faaliyete geçti.

Artık AB ülkelerinden hava yolu seyahatlerinde uçağa binmeden önce sertifika sunmak gerekecek.

Ücretsiz olan “AB Dijital Covid Sertifikası”, kâğıt veya dijital şekilde hazırlanıyor.

Ayrımcılığın önlenmesi amacıyla aşı olmayan kişiler de sertifikaya sahip olabiliyor.

Aşı sertifikası, kişilerin covid-19 aşısı olup olmadığını, olduysa nerede ve hangi aşıyı olduğunu gösteren bilgiyi, hastalığı geçirenlerin iyileştiğine dair belgeyi ve negatif test sonucunu içeriyor.

Covid-19 testlerinin PCR türleri, seyahatin 72 saat öncesine kadar yapılıp sertifikaya tanımlanabiliyor.

Hızlı antijen testler ise 48 saat öncesine kadar yapılabilirken, bu testin tanınmasına her ülkenin kendisi karar veriyor.

Sertifikayla AB’de onaylı covid-19 aşılardan Pfizer, Moderna, AstraZeneca ve Johnson and Johnson olmuş ve son dozun üzerinden 2 hafta geçmiş kişilere seyahatlerde ek test veya karantina gibi kısıtlamalar uygulanmıyor.

Sertifika, AB vatandaşlarına, hangi ülkenin vatandaşı olduğuna bakılmaksızın ailelerine, ayrıca AB’de ikamet eden ancak AB vatandaşı olmayan kişilerle diğer AB ülkelerine seyahat hakkı bulunan ziyaretçilere veriliyor.

Aşı sertifikası, tüm AB ülkeleriyle birlikte İzlanda, Lihtenştayn, Norveç ve İsviçre’de geçerli oluyor.

Sertifika üye ülkelerin dilleri ile birlikte İngilizce olarak hazırlanıyor.

Şimdilik 12 ay için geçerli olan sertifika, seyahatlerde kontrol ediliyor.

AB sertifikasının dış ülkelerle de karşılıklı tanınmasına yönelik görüşmeler yürütülüyor.

Haberin kaynağı için tıklayın.

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © İskandinavhaber